logo
add image

Küresel rekabet için OSB’lerimizi daha çok geliştirmeliyiz

Türkiye'deki tüm organize sanayi bölgelerinin çatı kuruluşu olan Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşunun (OSBÜK) 17. Olağan Genel Kurulu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İkiz Kuleler Konferans Salonu’nda yapıldı. Genel Kurula; TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Sanayi Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü’nün yanı sıra Türkiye’deki organize sanayi bölgelerinin başkan ve delegeleri katıldı.​

Hisarcıklıoğlu OSBÜK Genel Kurulu’nun açılışında yaptığı konuşmada OSB’lerin Türkiye’deki en önemli başarı hikâyelerinden birisi olduğunu söyledi. OSB’lerin, Türkiye’nin sanayileşmesini ve sanayinin Anadolu’ya yayılmasını sağladığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin dünyaya rol model olduğu konuların da başında OSB’ler geliyor. Yarım asırlık OSB tecrübemiz, artık çevre coğrafyamızda da rol model alınır hale geldi. Yine bugün, Çin ile İtalya arasında en büyük sanayi, üretim ve ihracata sahipsek, bunda OSB’lerin payı çok büyük. Elbette bu alanda daha yapmamız gereken işler de var. Türkiye’nin OSB modelini geliştirmeye devam etmeliyiz” dedi.

 

Doğu Asya’da OSB’lerin, daha büyük alanlara kurulduğunu, hatta kendileri ayrı birer şehir haline geldiğini belirten TOBB Başkanı, “Bizdeki OSB’lerin neredeyse 10 katı büyüklüğe ulaşıyorlar. Buralar sadece sanayi ve üretimle sınırlı kalmıyor. Yaşam, eğitim, teknoloji ve lojistik merkezi olarak da tasarlanıp, işlev görüyor. Teknoparklar ve teknoloji merkezleri kuruluyor. Meslek okullarını ve üniversite bölümlerini ihtiva ediyor.Bizim de, sanayimizi küresel rekabet ortamında ayakta tutmak için, OSB’lerimizi daha çok geliştirmemiz gerekiyor. İşte burada, tüm OSB’lerin üst kuruluşu OSBÜK devreye giriyor. OSBÜK kurumsal bir yapıya kavuştu. Böylece, birlikte daha güçlü bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Devletimizle birlikte el ele vererek, sorunlarımızı çözüme kavuşturuyoruz” diye konuştu.

 

-Memiş Kütükçü’ye ve Bakan Varank’a teşekkür

 

Geçtiğimiz dönem Memiş Kütükçü ile birlikte TOBB yönetiminde birlikte çalıştıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Üretim ve sanayi konularında, ondan ve tecrübelerinden çok istifade ettik. Kendisi zaten çekirdekten yetişmiş sanayici. Aynı zamanda en büyük odalarımızdan Konya Sanayi Odamızın da Başkanı. Geçenlerde, ülkemizi gururlandıran bir işe daha imza attılar. Odamızın Innopark Konya Projesi, Dünya Odalar Yarışmasında, En Sıradışı Projeler arasında finale kalmayı başardı. Bu vesileyle, tüm çalışma ekibiyle birlikte Odamızı bir defa daha tebrik ediyorum. Memiş Başkan, sanayimiz ve OSB’ler için de büyük şans. Onunla birlikte sanayimizin önünü açan pek çok düzenlemeyi birlikte gündeme getirdik. Hatırlarsınız, 2017 yılında üretim reform paketi kapsamında, hükümetimizle birlikte çalıştık. Bu sayede, sanayimiz üzerindeki birçok yük -emlak vergisi, elektrikteki TRT payı gibi- kalktı. Sanayicinin üzerindeki yüklerin kaldırılmasını sağlayan Bakanımıza ve Bakanlık bürokratlarımıza teşekkür ediyorum.”

 

-1 milyar liraya yakın yük kalktı

 

Geçen seneki fiyatlarla, sanayicilerin, yılda 1 milyar liraya yakın, bir maddi külfetten kurtulduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu “Ama elbette başka sıkıntılarımız da var. Mesela; son bir senede hızla artan enerji fiyatları, kredi faizleri, teminat mektubu komisyonları, daralan iç piyasa, tahsilat ve ödeme sıkıntıları gibi. Tüm bunları da OSBÜK ile birlikte hükümetimize aktarıyor ve çözüm bulmak için birlikte çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalardan bir kısmı sonuç verdi. Kredi destek paketleri, yeni istihdam için ilave teşvikler, devlet destekli ticari alacak sigortası, çeşitli sektörlerdeki vergi indirimleri, bunların bir kısmı. Bahsettiğim konuların hepsinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank, hükümet nezdinde bizlerin sesi oldu. Sıkıntılarımızı dile getirdi, taleplerimize destek verdi. Yine bu son dönemde, sanayi ve teknolojiye yönelik kamu destekleri ciddi şekilde hız kazandı. Teknoparkların, Ar-Ge Merkezlerinin sayısı arttı. KOSGEB, TÜBİTAK, çok daha etkili çalışır hale geldi. İşte tüm bunların mimarı da, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’tır. Sanayicimizin her zaman yanında olan, Sayın Bakanımıza, hepimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum, Allah emeklerinden razı olsun” ifadesini kullandı.

 

Yapılan çalışmaların verdiği sonuçlara değinen Hisarcıklıoğlu, "Üst üste açıklanan kredi destek paketlerinden üyelerimizin yüzde 57'si istifade etti. Destek paketleri, yeni istihdam için ilave teşvikler, devlet destekli ticari alacak sigortası devreye girdi." diye konuştu.

 

Bundan sonra da, TOBB-OSBÜK işbirliğinde, birlikte ve etkin şekilde çalışmayı sürdüreceklerini anlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, sanayiciler daha çok üretsin, saha çok kazansın diye birlikte mücadele edeceklerini söyledi. 

 

- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise yaptığı konuşmada, "Çok düşük miktarda olsa da bazı organize sanayi bölgelerinde (OSB) rantiye işlemlerinin olduğuyla ilgili bize şikayetler geliyor. OSB'lerimizi kesinlikle sanayicilerimizin hizmetinde kamusal alanlar olarak görmemiz lazım. Ben OSB'lerde arsa spekülasyonlarına, rantiyeciliğe asla müsaade etmeyeceğim" ifadesini kullandı.

 

Varank, Türkiye'nin dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasında yer alması hedefinde girişimci ve sanayicilere büyük görev düştüğünü söyledi.

 

Türkiye'nin geniş ve gelişmiş bir OSB tecrübesine sahip olduğunu belirten Varank, "Bu süreç içinde, OSB'lerimiz, Türk sanayisinin dünyayla entegre olmasını ve rekabet gücümüzün artmasını sağlayacak bir vizyona, hamd olsun kavuştular. Kendilerini büyütmekle kalmadılar, sanayimizin büyümesinde de lokomotif görevi üstlendiler." ifadesini kullandı.

 

- OSB projeleri için 7 milyar lira kredi

 

Bakanlık olarak tahsis edilen uygun yatırım alanları, sağlanan destek ve kolaylıklarla sanayicilere "eşsiz" bir yatırım ortamı oluşturduklarını dile getiren Varank, şöyle devam etti:

 

"1962-2002 arasındaki 40 yıllık dönemde, yalnızca 80 OSB projesi tamamlanmışken, son 15 yılda hayata geçirdiğimiz OSB sayısı 120 oldu. Yani 2002'ye kadar yılda ortalama 2 OSB açılırken biz yılda ortalama 8 OSB açmış olduk. Tabii bu projeleri hayata geçirmek öyle kolay işler değil. Bunun için gayret gerekiyor, vizyon gerekiyor, kararlılık ve çalışkanlık gerekiyor. En önemlisi de sanayicimizin ve girişimcimizin elinden tutmamız gerekiyor. Gururla ifade etmek istiyorum ki Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak sizleri bu konuda hiç yalnız bırakmadık. Tamamlanan OSB projeleri için yaklaşık 7 milyar lira tutarında kredi kullanılmasına imkan sağladık. Yine bugüne kadar 314 OSB'ye sicil vererek, tüzel kişilik kazandırdık."

 

Varank, 2019 Yılı Yatırım Programı'nda devam eden 92 OSB projesinin bulunduğuna dikkati çekerek, "Bu projeler için 1,5 milyar liranın üzerinde harcama yapılmasına imkan sağlayacağız. Buralarda 3 binden fazla parselin inşaatına başlandı, 4 bine yakını henüz proje aşamasında, 12 bin parselde de tahsis işlemleri devam ediyor." dedi.

 

Üretime geçen 53 bin 177 parselde 1 milyon 900 bin kişinin istihdam edildiği bilgisini veren Varank, sadece son bir yılda OSB'lerdeki çalışan sayısını 100 bin kişi artırmayı başardıklarını, 2023'te OSB'lerde 2,5 milyon çalışan sayısına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. 

 

- OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü

 

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yeni ve daha yüksek katma değer üreten bir sanayileşme modelinin peşinde olduklarını söyledi.

 

Kütükcü, "Daha sürdürülebilir, daha fazla refah üreten bir büyüme modeli için buna ihtiyacımız var. Yarım asırdan fazladır bu ülkenin planlı sanayileşmesine hizmet eden, Türkiye'nin en başarılı üretim rejimi haline gelen, gururumuz olan organize sanayi bölgelerimiz için de artık yeni modeller, yeni başlangıçlar zamanı." ifadesini kullandı.

 

Yeni nesil OSB'leri sanayicilere sadece altyapı ve arazi hizmetleri sağlayan yapılar olmaktan çıkaracaklarını vurgulayan Kütükcü, buraları sanayicinin ortak sorunlarına, ortak hizmetler üreten merkezler haline getireceklerini bildirdi.

 

Kütükcü, OSBÜK olarak kurumsal kapasitesini tamamlayamamış OSB'lere hukuk ve mevzuat konuları başta olmak üzere, proje yönetimi ve finansal planlama gibi alanlarda da teknik destek sağlayacaklarını dile getirdi.

 

OSBÜK'te mevzuat, elektrik, doğal gaz, imar, mesleki eğitim ve çevre gibi 13 ayrı teknik çalışma komisyonu bulunduğunu aktaran Kütükcü, şunları kaydetti:

 

"OSB'lerin aidatlarının doluluk oranları, metrekare büyüklükleri gibi 3-4 farklı parametreyle değerlendirildiği, faal olmayan OSB'lerimizi rahatlatacak yeni bir aidat hesaplaması üzerinde çalışıyoruz. Bu çalışmayı 2019 bitmeden tamamlamayı planlıyoruz. Böylece aidat konusunu, kalıcı, adil ve camiamıza etkin hizmet üretebilecek bir yapıya kavuşturmuş olacağız."

 

-Memiş Kütükçü yeniden başkan seçildi

 

OSBÜK Genel Kurulu’nda yapılan oylama sonucunda, Memiş Kütükcü yeniden başkanlığa seçildi. 

Yukarı