logo
add image

Lisanslı Depoculuk

Lisanslı Depoculuk Hakkında Bilgi Edinmek İçin Tıklayınız

 

06.04.2016 / Ankara


TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla düzenlenen toplantıda başta lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsaları olmak üzere çağdaş tarım piyasası konuları ele alındı.​

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Bakan Faruk Çelik’in her zaman özel sektör dostu olduğuna işaret ederek, yakın çalışma imkânı bulduklarını belirtti ve yaklaşımı için kendisine teşekkür etti. Çağdaş tarımla ilgili konuları detaylı olarak konuşabilmek için biraraya geldiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Özellikle tarım piyasalarının olmazsa olmazları lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsalarını ayrıntılı olarak görüşeceğiz” diye konuştu.

-TMO depoculuktan çıkacak, ürün alımını sürdürecek

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ise toplantının basına açık bölümünde yaptığı açıklamada, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) ürün alımlarına devam edeceğini belirterek, Ofisin depoculuk faaliyetinden çıkması için çalışmalar yapıldığını bildirdi.

Çelik, lisanslı depoculuk sistemi ile ilgili atılması gereken adımlar üzerine çalışacaklarının altını çizerek, bu sistemin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması konusunda çaba içerisinde olduklarına dikkati çekti.

Çelik, TMO-TOBB Tarım Ürünleri̇ Li̇sanslı Depoculuk AŞ'nin (LİDAŞ) faaliyetlerini sürdürdüğüne işaret ederek, "Bu çalışmalarımızla ilgili rastgele bazı değerlendirmeler yapılıyor. TMO ürün alımlarına devam edecek, ürün alımlarından çıkmıyor, depoculuktan çıkması için bu çalışmalar yapılıyor. Kamu, günün şartlarında bulunmaması gereken bir alandan çıkıyor. Bu anlayış çerçevesinde sistemi nasıl oturtmamız gerektiğini, ne kadar depoya ihtiyaç duyulduğunu, ne kadar tonajlı bir depo gerçekleştirilmeli bunu teknik ayrıntılarıyla değerlendireceğiz." diye konuştu.

Yukarı