logo
add image

"Petrole hala göbekten bağlıyız"

13.01.2015 / Ankara


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve B20 Türkiye Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Küresel ekonomide daha önce karşılaşmadığımız sorunlarla yüz yüzeyiz. Para bolluğunun biteceği, parasal sıkılaşmanın başlayacağı günleri konuşuyoruz” dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, G20 ülkelerinin büyükelçileri ile TOBB İkiz Kuleler'de bir araya geldi.

 

G20'nin geride kalan dönemde küresel ekonomik krizlerde ne kadar etkin bir platform olduğunu gösterdiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Ancak bugün gelinen noktada, küresel ekonomide daha önce karşılaşmadığımız sorunlarla yüz yüzeyiz. Para bolluğunun biteceği, parasal sıkılaşmanın başlayacağı günleri konuşuyoruz. Hepimizin gözü, Amerikan Merkez Bankasında (Fed). Ancak hiç kimse bu durumun gelişmekte olan ekonomilerde ve az gelişmiş ülkelerde ne gibi sonuçlar yaratacağını kestiremiyor" diye konuştu.

 

Başarılı altyapı projelerini hayata geçirmek konusunda sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, ellerindeki kaynak ile masa üzerindeki projeyi birleştirip uygulamaya geçiremediklerini söyledi.

 

-"Petrole hala göbekten bağlıyız"

 

Enerji konusunun hala çok bilinmeyenli bir denklem olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Petrole hala göbekten bağlıyız. Brent petrol fiyatı ortada ciddi bir kriz beklentisi olmamasına rağmen yaklaşık yüzde 50 düştü. Bu düşüşün, ardından neleri getireceği belli değil" değerlendirmesinde bulundu.

 

Ticaretin eski ihtişamını kaybettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, son yıllarda ticaret artışının yavaş büyüme hızlarının da altında kaldığına dikkati çekti.

 Söz konusu sorunların küresel çözümler gerektiren küresel sorunlar olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, bu noktada G20'nin öneminin ortaya çıktığını ifade etti.

 

G20'nin belki de küresel ekonomiyi ilgilendiren hususlarda hızlı ve etkin biçimde ortak kararlar alınabilecek tek platform konumunda bulunduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, "Bu yüzden biz, Türk iş dünyası olarak, 2015'teki G20 dönem başkanlığımıza büyük önem veriyoruz. Çünkü bunun bir daha en erken 20 yıl sonra karşımıza çıkacak bir fırsat olduğunun farkındayız. Bu fırsatı da en iyi şekilde değerlendirmek için var gücümüzle çalışıyoruz" dedi.

 

G20'nin böylesine önemli olduğu bir dönemde, hükümetler ile iş dünyaları arasında işbirliğinin artırılmasının önemine de değinen Hisarcıklıoğlu, bu yüzden G20'nin iş dünyası kanadı olan B20'nin daha da güçlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 

 

 

Yukarı