logo
add image

Hisarcıklıoğlu B20 Dönem Başkanlığını devraldı


14.11.2014 / Brisbane / Avustralya


Türkiye Odalar ve Borsalar Başkanı (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu G20'nin iş dünyası kolu olan B20'de Dönem Başkanlığı görevine başladı. B-20 Türkiye Yürütme Kurulu Başkanı olan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, B20 Başkanlığı'nı devraldı.
15-16 Kasım 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek G20 Liderler Zirvesi ve B20 toplantılarına katılmak üzere Avustralya'ya giden Hisarcıklıoğlu, B20 Avustralya Başkanı Richard Goyder'den dönem başkanlığı görevini devraldı.

Hisarcıklıoğlu'nun dönem başkanlığı sürecince yapılacak etkinliklerle, 5 bin iş dünyası temsilcisi Türkiye'ye gelecek ve küresel ekonominin geleceğini tartışacak.

-Tüm Ülkeler İçin Faydalı Olacak

Devir teslim sonrası B20 temsilcileri ile bir araya gelen Hisarcıklıoğlu, "B20 Dönem Başkanlığını devralmaktan çok mutluyum. Bu görevi başarıyla yerine getirmek için uzun süre önce çalışmalarımıza başladık ve son birkaç aydır da çalışmalarımıza hız kattık. Sizlerin de tecrübesi ve desteğiyle, ülkemizin G20 ve B20 dönem başkanlığının sadece G20 üyeleri için değil, tüm ülkeler için verimli olacağına inanıyorum" dedi.

Bütün katılımcıları İstanbul'a davet eden Hisarcıklıoğlu, ''G20 ülkelerinin iş dünyasının da vereceği destekle çok başarılı olacağımıza eminiz. B20 sürecine elimizden geldiğince iş dünyası liderlerini dahil etmemiz gerekiyor. Sizleri ve yöneticilerinizi İstanbul'da görmek ve B20 Türkiye Dönem Başkanlığı süresince desteğinizi hissetmek bizim için çok önemli" diye konuştu.

-5 Bin İş Dünyası Temsilcisi Türkiye'ye Gelecek

B20 Türkiye'nin tüm yıla yayılacak ve yaklaşık 5 bin iş dünyası liderini Türkiye'ye getirecek etkinliklerinin planlamasıyla ilgili çalışmaların da devam ettiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: ''İlk 6 çalışma alanımız kesinleşti. Avustralya dönem başkanlığında 5 çalışma alanı vardı. Uluslararası ticaret, altyapı ve yatırımlar, finansman, istihdam ve yolsuzlukla mücadele alanında çalışmalar yoğunlaşarak devam edecek. Türkiye'nin B20'ye en önemli katkısı ise "KOBİ'ler ve Girişimcilik" alanında yeni bir görev gücü kurulması olacak. B20'yi sadece büyük ve çok uluslu şirketlerin teklinden çıkaracağız. KOBİ'lerin G20'nin desteğine ihtiyacı var."

B20 Dönem Başkanlığı'nı Hisarcıklıoğlu'na devreden B20 Avustralya Başkanı Richard Goyder ise Türkiye'ye başarılar dileyerek, "B20 Dönem Başkanlığı süresince Türkiye'nin ve Hisarcıklıoğlu'nun çok başarılı olacağından, verimli sonuçlar ortaya koyacağından eminim. Biz her zaman destek vermeye hazırız ve sizin yanınızdayız" dedi.

Avustralya'nın kenti Brisbane'da gerçekleştirilen B20 Türkiye Toplantısı'na Hisarcıklıoğlu'nun yanı sıra TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar ile İstanbul Sanayi Odası Başkanı ve B20 Türkiye Yürütme Kurulu Üyesi Erdal Bahçıvan da katıldı. B20 Türkiye Sherpası Sarp Kalkan da B20 Türkiye'nin önceliklerini ve hedeflerini açıklayan bir sunum yaptı.

-G20 Konferansına Türkiye Damgası

G20 Liderler Zirvesi'nin öncesinde Brisbane'da Toronto Üniversitesi, Griffith Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen G20 Konferansı'na Türk Heyeti damgasını vurdu. Brisbane'da gerçekleştirilen konferansa Türkiye'den Başbakan Ahmet Davutoğlu ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmacı olarak katıldı.

B20 Türkiye Başkanı Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, "B20 Türkiye olarak çalışmalarımızı 3 prensip üzerine inşa ediyoruz. Bunlar; devamlılık, kapsayıcılık ve bağlantılılıktır. Bu 3 prensip B20 ile G20 arasında daha sıkı bağlar oluşturulmasına yardımcı olacak, yani liderler ile işadamları bu sayede aynı frekansı yakalayacaktır" dedi.

Konferansa, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar ve İstanbul Sanayi Odası Başkanı ve B20 Türkiye Yürütme Kurulu Üyesi Erdal Bahçıvan da katıldı.

kaynak : www.tobb.org.tr

 

Yukarı