logo
add image

Aslında biz bir orkestra şefiyiz....

Akademik Danışmanlar Eğitim Programı’nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, sanayi ile akademik dünyayı biraraya getirmenin önemine vurgu yaparak, “Hepimiz bu takım oyununun içerisinde olmamız lazım. Akademik dünya ile sanayicilerin farklı fikirlerini birleştirip ortak sonuçları bulmamız lazım” diye konuştu.

Akademik Danışmanlar Eğitim Programı TOBB Birlik Merkezi’nde başladı. Eğitimin başlangıcında TOBB’un misyonu, amaçları, yapısı ve faaliyetlerine ilişkin olarak yapılan sunumun ardından TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, akademisyenlerin çok değerli bir görev üstlendiklerini anlatarak, üniversite ile sanayi arasındaki köprünün önemi üzerinde durdu. Akademisyenlerden bölgelerindeki oda ve borsa başkanlarına yol haritası oluşturmak için yardımcı olmalarını, sorunların ve çözüm önerilerinin belirlenmesinde destek vermelerini,  istihdam, üretim meselesine hep beraber sahip çıkılmasını isteyen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Türkiye’nin zenginliği bu camiaya bağlı. Devlet eliyle zenginlik olamayacağını hepberaber gördük. Girişimcilerimiz ne kadar öne çıkarsa, sayısı ne kadar artarsa toplumun her kesimi o kadar refaha kavuşur. Türkiye’nin önümüzdeki dönemde en önemli meselelerinden birisi istihdam. Her yıl 1 milyon yeni gencimize daha iş bulmak zorundayız. Bunun çaresi özel sektörde.”

 Japonya ve Almanya’nın savaş sonrası durumlarını örnek gösteren Hisarcıklıoğlu, iki ülkenin de girişimcilerinin başarısıyla dünyanın ikinci ve üçüncü büyük ekonomileri haline geldiklerini aktardı. TOBB’un faaliyetleri hakkında da bilgi veren Hisarcıklıoğlu, sadece sorunları tespit etmek değil, çözüm önerileri oluşturmak üzerinde de durduklarını dile getirdi. TOBB Başkanı, “Aslında biz bir orkestra şefiyiz. Orkestrada her türlü enstrüman var. Orkestra şefinin görevi de bunların hepsinin bir uyum içerisinde çalışmasını sağlamak” diye konuştu. Ticaret için huzurun elzem olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, dünyaya barışı işadamlarının getirebileceğini anlattı.

 

Yukarı